تارم نی ریز

آبشار زیبای تارم نی ریز یکی از آبشارهای فصلی استان فارس است که در فاصله 5 کیلومتری شهر نی ریز واقع شده است. این آبشار فصلی که به عنوان بلندترین آبشار فصلی منطقه خاورمیانه شناخته می شود در فاصله دویست کیلومتری شهر شیراز قرار گرفته است. آبشار تارم شهر نی ریز در حدود 115 متر ارتفاع داشته و آب آن پس از پایین آمدن از بلندای کوه قبله در قالب یک رودخانه جاری شده و همراه با آب چشمه های جوشیده از دل زمین از میان انبوه درختان جنگلی و صخره های سنگی کوچک و بزرگ عبور می کند که صحنه های زیبایی را خلق می کند. این رودخانه در ادامه مسیر خود از میان باغ های گردو، بادام و انجیردر دره ای سرسبز عبور می کند.

 آبشار زیبای تارم از چشمه های جوشیده از دل کوه قبله، که در امتداد رشته کوه زاگرس قرار گرفته است، و بارش های فصلی جان می گیرد این رودخانه زیبا در  ادامه مسیر حرکت خود آبشارهای کوچک متعددی را به وجود می آورد که بر زیبایی هر چه بیشتر این منطقه می افزاید. آبشار فصلی تارم هر ساله با شروع بارش های بهاره و همچنین آب شدن برف دامنه کوه ها و جوشیدن آب از دل زمین در فصول پربارش بار دیگر از نو متولد می شود. آبشار فصلی تارم در فصول خشک و کم بارش تقریبا خشک می شود و گاه تنها یک آب باریکه از آن به چشم می خورد. آبشار تارم تقریبا از هر نقطه ای از شهر نی ریز رویت می شود و یکی از تفرجگاه های اصلی مردمان شهر نی ریز و شهرهای اطراف است.

در دامنه کوه قبله و در پایین دست آبشار نیز قنات تاریخی آباد زردشت قرار گرفته و بالا دست آن را نیز باغ های انگور فرا گرفته اند. برای رسیدن به این آبشار زیبا باید پس از پارک وسیله نقلیه تان چیزی در حدود نیم ساعت پیاده روی کرده تا به آبشار برسید. با پرآب شدن این آبشار همه ساله گردشگران زیادی خودشان را به این جلوه زیبای طبیعت می رسانند بنابراین در این مسیر تعداد بسیار زیادی از وسایل نقلیه پارک شده در دامنه کوه را خواهید دید. علاوه بر این آبشار برخی از کوهپیمایان برای دیدن چشمه اربویه و سایر چشمه های این کوه زیبا و غارهای موجود در بالادست چشمه ها به کوه قبله و آبشار تارم شهر نی ریز به این منطقه زیبا می آیند.

آبشار تارم نی ریز در موقعیت جغرافیایی E541716 N290742 در استان فارس واقع است. این آبشار در پنج کیلومتری شهر نی ریز و در دامنه کوه‌های جنوبی این شهر واقع بوده و تلفیقی از زیبایی‌های طبیعی چون چشمه، کوه، جنگل یک قنات زیبا به نام آبادزردشت بر زیبایی آن افزوده است. شهر نی ریز دویست کیلومتری شیراز واقع است. آب آبشار و چندین چشمه در نزدیکی آن پس از عبور از میان درختان انجیر به گورآب می‌ریزد. آبشار تارم یک آبشار فصلی با ارتفاع ۱۱۵ متر در شهرستان نی ریز استان فارس بوده و به عنوان بزرگترین آبشار فصلی خاورمیانه شناخته شده است .